Globallis – Študentsko društvo za mednarodne odnose je bilo ustanovljeno leta 2017 kot iniciativa študentov mednarodnih odnosov, ki želimo preučevati mednarodna dogajanja tudi izven okvirjev študija in nadgraditi svoj študij preko obštudijskih dejavnosti.
V želji po konstruktivnem prispevanju k civilni družbi izhajamo iz zavedanja, da ta naloga zahteva voljo do razmišljanja in dialoga, kritičnost do lastnih prepričanj ter željo, da si v času študija pridobimo širok in kakovosten nabor znanja. Prizadevamo si za informiranje študentov in širše družbe o globalnih problemih, o položaju Slovenije v njih in za razvijanje kulture diplomacije in zunanje politike v slovenskem prostoru.
V sodelovanju z mednarodnimi organizacijami, tujimi veleposlaništvi, Katedro za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani in drugimi študentskimi društvi skušamo uresničiti svoje cilje s prirejanjem predavanj, okroglih miz in ekskurzij, z udeležbami na konferencah ter pisanjem akademskih člankov.
SPiS, skupine prijateljstva in sodelovanja, so delovne skupine društva, ki tesno sodelujejo z organizacijami, institucijami in vlado izbrane države ali regije.
SPiS Beneluks je novoustanovljeni SPiS v tem akademskem letu in šteje 15 članov. Naši trenutni cilji zajemajo urejanje notranjega delovanja spisa in navezovanje prvih stikov z institucijami. V decembru bomo vzpostavili Instagram profil, kjer bomo delili različne interaktivne vsebine, preko katerih se bodo sledilci seznanili s politiko, kulturo in jeziki naših treh držav.
V sodelovanju s skupino Sociallis želimo organizirati ekskurzijo v Bruselj in Amsterdam, kjer si bomo ogledali Evropski parlament ter druge znamenitosti. Osredotočili se bomo na aktivno sodelovanje s političnimi in diplomatskimi institucijami Republike Slovenije v državah Beneluksa in obratno, z institucijami držav Beneluksa v Republiki Sloveniji kot tudi z različnimi institucijami EU.
SPiS z Republiko Francijo je bil ustanovljen oktobra 2020 in trenutno šteje 16 članov. V zadnjih dveh letih delovanja smo vzpostavili uspešno sodelovanje s francoskim veleposlaništvom v Ljubljani in slovenskim veleposlaništvom v Parizu. Posebno veseli smo, da smo uspeli navezati dober odnos z nekdanjo veleposlanico Francije v Sloveniji, nj. eksc. Florence Ferrari in njeno ekipo.
Skupaj smo leta 2021 organizirali dogodek ob praznovanju 8. marca, z veleposlanico pa smo se srečevali tudi na diplomatskih kavah, kjer smo debatirali o prihodnosti Evropske unije, slovenskem in francoskem predsedovanju Svetu Evropske unije ter odnosu med Francijo in Slovenijo. Veseli nas tudi, da smo vzpostavili tesno sodelovanje s Francoskim inštitutom v Ljubljani, s katerim smo maja 2021 organizirali dogodek o izzivih evropske okoljske politike skozi prizmo slovenskega in francoskega predsedovanja Svetu EU. Soorganizirali smo tudi predavanje o študiju v Franciji, sodelovali pri promociji učenja francoščine med dijaki slovenskih srednjih šol ter drugih projektih v organizaciji Inštituta.
V letu 2022 smo obiskali tudi Skupino prijateljstva s Francosko republiko v Državnem zboru, kjer smo s poslanci razpravljali o pomenu parlamentarne diplomacije. V letošnjem študijskem letu si prizadevamo izpeljati srečanje z veleposlanico nj. eksc. Florence Levy, želeli pa bi spoznati tudi druge zaposlene na veleposlaništvu v Ljubljani. Hkrati si želimo ponoviti srečanje v Državnem zboru. Veliko pozornosti bomo posvetili organizaciji aktualnih dogodkov, navezovanju novih stikov ter deljenju novic in drugih zanimivih vsebin s področja mednarodnih odnosov, zunanje politike in diplomacije na našem Instagramu (@spis_francija), ki je osrednje družbeno omrežje skupine.
SPiS Italija je novoustanovljeni SPiS. Trenutno se osredotočamo na urejanje notranjega delovanja spisa in na navezovanje prvih stikov z institucijami. Velik poudarek je na vzpostavitvi naše Instagram, kjer bomo preko deljenja italijanske politike, kulture in jezika poskušali doseči čim večjo prepoznavnost. Poleg tega organiziramo različne aktivnosti znotraj SPiS, ki bodo pripomogle k skupinskem delovanju in osebni rasti vsakega člana.
Osredotočili se bomo na politične in diplomatske institucije Republike Italije v Sloveniji in Republike Slovenije v Italiji, tj. veleposlaništvi v Rimu in Ljubljani in konzulata v Trstu in Kopru ter politične institucije italijanske manjšine v Sloveniji (CAN Costiera, poslanec italijanske narodne skupnosti). Poleg tega razumemo tudi pomembnost gospodarskih in kulturnih odnosov. Ideje za sodelovanje vključujejo inštitut za italijansko kulturo v Ljubljani, italijansko skupnost, šole z italijanskim učnim jezikom, mladi iz italijanske skupnosti, RTV Koper/Capodistria.
Preko povezovanja z zgoraj naštetimi institucijami želimo bolje razumeti odnose med Slovenijo in Italijo ter se več naučiti o italijanski kulturi. Organizirali bomo izlete v Italijo in obiskali razne slovenske in italijanske institucije. Želimo navezati stik z veleposlaništvom v Ljubljani, ga obiskati in dobiti prispevek na radiu Koper, kjer bi predstavili Globallis. Imamo veliko možnosti sodelovanja z italijanskimi institucijami, ki jih bomo izkoristili za promoviranje celotnega društva.
Zaradi velikega števila možnih sodelovanj z italijanskimi institucijami, bomo slednje izkoristili in s tem promovirali celotno društvo Globallis za večjo prepoznavnost.
Skupina prijateljstva in sodelovanja z Ljudsko republiko Kitajsko je začela delovati v študijskem letu 2021/22. Ustanovljena je bila po ugotovitvi, da je navezava stikov z akterji, ki predstavljajo ali sodelujejo z Ljudsko republiko Kitajsko, nujna zaradi vedno pomembnejšega položaja, ki ga država zaseda v mednarodnih odnosih.
Naša želja je povezovanje z institucijami z vzpostavljenimi bilateralnimi stiki med Slovenijo in Ljudsko republiko Kitajsko. Želimo si aktivnega sodelovanja z diplomatskimi predstavništvi, ter tudi gospodarskim in izobraževalnim sektorjem, saj nas zanima temeljitejše poznavanje slovensko-kitajskih odnosov. Obenem pa si želimo tudi širiti znanje o Ljudski republiki Kitajski, o njeni kulturi, stališčih, politiki in ambicijah.
Zato si želimo vzpostaviti stike z Veleposlaništvom Ljudske republike Kitajske v Sloveniji, Veleposlaništvom Republike Slovenije v Pekingu, Slovensko-kitajskim poslovnim svetom, s Konfucijevim inštitutom in drugimi. Prav tako si želimo organizirati javne pogovore s poznavalci Ljudske republike Kitajske z namenom boljšega razumevanja njene vloge v mednarodnih odnosih.
Skupina prijateljstva in sodelovanja z Bližnjim vzhodom in severno Afriko (Middle
East and North Africa – MENA) je začela delovati v študijskem letu 2022/23.
Ustanovljena je bila po ugotovitvi, da je navezava stikov z akterji povezanimi z
regijo nujna zaradi izredno velikega vpliva, ki ga ima dogajanje v državah regije
na mednarodno skupnost. Naša želja je povezovanje z institucijami z vzpostavljenimi bilateralnimi stiki med Slovenijo in regijo MENA. Želimo si aktivnega sodelovanja z diplomatskimi predstavništvi ter tudi gospodarskim in izobraževalnim sektorjem, obenem pa si želimo tudi širiti lastno znanje o regiji, o njeni kulturi, jeziku,
stališčih, politiki in ambicijah.
Zato želimo tudi organizirati javne pogovore s poznavalci regije z namenom boljšega razumevanja njene vloge v mednarodnih odnosih, hkrati pa organizirati študentske izmenjave, na katerih bi se lahko študenti bolje spoznali z dogajanjem na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki.
Skupina prijateljstva in sodelovanja z Zvezno republiko Nemčijo je bila ustanovljena leta 2019 in trenutno šteje 17 članov vključno z 2 alumni članoma. Na samem začetku je bil glavni cilj vzpostaviti stik z Veleposlaništvom Zvezne republike Nemčije v Ljubljani, kar pa smo že pred časom dosegli in celo presegli naša pričakovanja. Imamo namreč čast, da smo redno vabljeni na dogodke v organizaciji Veleposlaništva, kjer je bilo mnogo priložnosti, v katerih smo skozi pogovore, uspeli navezati topel odnos z zaposlenimi na predstavništvu in izvedeli tudi marsikatero zanimivost diplomatskega dela in življenja. Vendar pa to še ni vse.
S prav tako dobrim sodelovanjem se lahko pohvalimo z Goethe Institutom v Ljubljani. Prepoznavamo namreč, da je jezikovni vidik zelo pomemben za spoznavanje države in prav to je poslanstvo Instituta, s katerim smo izvedli predstavitev njegovih dejavnosti in s katerim načrtujemo še dodatno sodelovanje v prihodnje. Naše aktivnosti pa se ne končajo niti znotraj meja Slovenije, v stiku smo namreč tudi z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Berlinu, kar pa je jasno zaradi razdalje omejeno na komunikacijo preko spleta. To pa se ni izkazalo kot prevelika ovira, kot smo videli iz izkušnje avdio-vizualne konference z (zdaj že nekdanjim) veleposlanikom v Nemčiji g. Francem Butom. Delovanje SPiS pa še zdaleč ni omejeno na aktivnosti povezane s sodelovanjem z zunanjimi partnerji, saj se pravzaprav največ dogaja znotraj skupine same, ker je konec koncev namen SPiS tudi to, da povezujejo študente z zanimanjem za iste države in da delimo znanje in izkušnje med seboj.
Skupina prijateljstva in sodelovanja s Republiko Srbijo izhaja iz dolgoletne tradicije dobrih odnosov med dvema državama in si želi aktivno prispevati svoj delež k nadaljevanju in izboljšanju tovrstnih praks.
Dejavnosti:
Promocija akademskega pisanja študentk in študentov;
Srbski brief - pregled najpomembnejših dogodkov iz preteklega tedna (s poudarkom na srbsko diplomacijo, gospodarstvo, zunanjo politiko ter bilateralne odnose z Republiko Slovenijo);
Udeležba na Forumu mladih talentov iz matice in diaspore v Banja Luki;
Dobrodelni tek slovensko-srbskega prijateljstva.
Sodelovanja:
Organizacija srbskih študentov v tujini (Organizacija srpskih studenata u inostranstvu - OSSI);
Študentska organizacija Srpski politički forum iz Fakultete političnih ved Univerze v Beogradu;
Društvo Srbov v Ljubljani Naša mreža;
Skupina za diasporo Fundacije Srbov v Ameriki - Studenica;
Mladinska pisarna mesta Niš;
Športno društvo Fakultete za družbene vede;
Beograjsko društvo Liga 9. januar;
Krovna organizacija mladih Srbije - KOMS;
Srbsko veleposlaništvo v Ljubljani.
Načrti:
Promocija znanstvene revije študentov družbeno-humanističnih ved in umetnosti POLITEUMA: zbiranje, prevod, tehnično urejanje in priprava člankov za objavo v mednarodni reviji;
Obisk Veleposlaništva Republike Srbije v Ljubljani;
Organizacija in izpeljava online strokovne okrogle mize v sodelovanju s Srpskim političkim forumom v angleščini;
Pomoč pri organizaciji mednarodnih panelov 2. študentske konference o mednarodnih odnosih ter sprejem gostov iz Beograda in Zagreba.
Organizacija 2. dobrodelnega teka slovensko-srbskega prijateljstva;
Ogled dokumentarnega filma kanadsko-srbskega avtorja Teža verig;
Razprava o balkanski regiji kot zgodovinskem stičišču interesov velikih sil.
Smo mladi, entuziastični študenti mednarodnih odnosov, ki se povezujemo z institucijami z vzpostavljenimi bilateralnimi stiki med Slovenijo in ZDA. Prizadevamo si za temeljitejše spoznavanje odnosov med državama in aktivno sodelovanje z diplomatskimi predstavništvi ter z gospodarskim in izobraževalnim sektorjem. S tem smo deležni novih, enkratnih priložnosti za izgradnjo karierne poti.
Udeležili smo se programa Prvi mentor v okviru AmCham, kjer smo izboljšali ekipno delo in spoznali veliko novega o različnih tematikah, ki so pomembne za naše delo. Na povabilo ameriškega veleposlaništva v Sloveniji smo lani obiskali ameriško rezidenco, letos pa se bodo nekateri naši člani udeležili konference v Armeniji o digitalizaciji in demokraciji.
Za dosego svojega cilja smo že vzpostavili stike z veleposlaništvom ZDA v Sloveniji, ameriško gospodarsko zbornico AmCham in z institutom ASEF za izobraževanje in raziskovanje. Gostili smo tudi predavanja politikov in diplomatov na temo aktualnega dogajanja v ZDA.
V prihodnosti organiziramo okrogle mize na temo digitalizacije (A Digital World: Ideas and Skills for the 21st century), ki so financirane v okviru projekta ameriškega veleposlaništva v Sloveniji Small Grants
Prizadevamo si za bolj poglobljeno sodelovanje z že obstoječimi akterji in vzpostavitev stika z novimi.
V SPiS ZDA se zavedamo pomembnosti ekipe in vsakega člana znotraj nje in velikokrat poudarjamo, da se člani ekipe morajo spoznati med sabo. Zato se v SPiS trudimo, da z različnimi timbilding metodami prispevamo k temu, da ustvarimo zdravo delovno okolje, kjer je konstruktivna kritika dopustna in vsi poznamo prednosti in slabosti drug drugega.
SPiS z Združenim kraljestvom Velike Britanije in Severno Irsko je bila ustanovljena oktobra 2019 in trenutno šteje 15 članov. V dveh letih delovanja smo izpolnili glavni cilj, zastavljen ob ustanovitvi, vzpostavili smo stik z Britanskim veleposlaništvom v Ljubljani. Izvedli smo tri sestanke, na katerih smo poskušali identificirati skupne točke našega delovanja in interesov. Aprila 2021 smo člani z društvom Aequitas izpeljali dogodek na temo Brexita in njegova organizacija je bila glavni fokus delovanja v drugem semestru. V tem študijskem letu si želimo organizirati vsaj še kakšen podoben dogodek, morda tudi v sodelovanju z veleposlaništvom. Letos nam je uspelo vzpostaviti sodelovanje z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Združenem kraljestvu, prav tako pa si želimo vzpostaviti še druga sodelovanja, ki so omenjena spodaj. Poleg omenjenih aktivnosti smo v lanskem letu začeli s projektom navezovanja stikov s kolegi študenti iz društev britanskih fakultet. Uspeli smo vzpostaviti sodelovanje z društvom z Univerze v Cambridgu, letos pa želimo seznam tujih društev še povečati. Takšno sodelovanje nam je v veliko veselje, saj na ta način lahko spoznamo delovanje drugih društev, hkrati pa nam to omogoči neposreden vpogled v državo in njihov pogled na teme, ki nas zanimajo.
V prihodnosti načrtujemo:
Navezovanje stikov z društvom VTIS Navezovanje stikov s SPiS z Združenim kraljestvom,
navezovanje stikov z Gospodarsko zbornico Združenega kraljestva,
navezovanje stikov z British Councilom,
dogodek “Študij v Združenem kraljestvu”,
okroglo mizo,
neformalne dogodke in druženja za društvo.
Globallis v sodelovanju s Katedro in Centrom za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede organizira mednarodno Študentsko konferenco o mednarodnih odnosih.
V okviru tednu Evrope na Fakulteti za družbene vede organiziramo Študentsko konferenco o mednarodnih odnosih, tekom katere bodo študentje Univerze v Ljubljani, kot tudi iz tujine predstavili svoje raziskovalne prispevke. S tem si želimo dati študentom različnih fakultet možnost unikatno priložnost, da predstavijo svoje znanstveno-raziskovalno delo izvedencem na področju mednarodnih odnosov, ter da pridobijo kvalitetne komentarje in priporočila na predstavljen prispevek.
S konferenco si želimo podati študentom priložnost za predstavitev lastnega raziskovalnega dela na področju mednarodnih odnosov. Naš mandat je predvsem spodbuditi mlade ume na področju mednarodnih odnosov k poglabljanju akademskega dela in znanja, ki ga pridobijo skozi študij. Upamo, da bo dogodek služil ne samo kot odskočna deska za raziskovalno in akademsko delo, ampak tudi kot platforma za odpiranje diskurza o aktualnih tematikah ter kot most med akademsko in študijsko sfero.
Teze so serija dogodkov Študentskega društva za mednarodne odnose Globallis, s katerimi si prizadevamo za razpravo, ki spodbuja kritično razmišljanje o aktualnih temah na področju mednarodnih odnosov.
Teze so osrednja serija dogodkov društva Globallis. Imajo značilen, inovativen format, ki izpostavlja Tezo – trditev, s katero govorec predstavlja svoj pogled in razumevanje izbrane tematike. Govorec ima 45 minut za zagovor Teze, “antiteza” pa je izražena z vprašanji publike, za katera je predvidenih 15 minut.
Sodelujemo individualno tako s slovenskimi kot tudi s tujimi priznanimi strokovnjaki – akademiki, raziskovalci, predstavniki civilne družbe, diplomati, odločevalci, gospodarstveniki. Do sedaj smo na Tezah, na primer, že gostovali veleposlanika Jelka Kacina, veleposlanika Romana Kirna, izr. prof. dr. Jernejo Penca, veleposlanika Adriana Pollmanna in druge.
Vzpostaviti želimo redno izvajanje Tez vsaj enkrat mesečno in vzpostaviti “brand” Teze ter ga razširiti na druge medije sporočanja. Poleg tega želimo postati tudi glavna serija izobraževalnih dogodkov študentskega udejstvovanja in eden izmed glavnih virov znanja na področju mednarodnih odnosov, zunanje politike in diplomacije v Sloveniji. Veseli bomo vsakršnih predlogov govorcev, katerih Tezo si želite slišati, še posebej tistih, ki jim širša javnost ne namenja dovolj prostora.
Na nas se lahko obrnete tudi z nasveti, kako izboljšati delovanje Tez kot enega izmed temeljev društva. Vse to nam lahko sporočite na naš elektronski naslov teze@globallis.org.
Skupine članov Globallisa s skupnimi željami, interesi in cilji.
Skupina za sodelovanje je s svojimi prvimi dejavnostmi začela v oktobru 2021.
Pretekli projekti: Sodelovanje z Direktoratom za gospodarsko in javno diplomacijo (MZZ), sodelovanje z gospodarskimi zbornicami v Sloveniji in po svetu (SloAusCham, SLOBRAZ, GZS), sodelovanje z Uradom Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, sodelovanje s podjetji Slovencev doma in v tujini, sodelovanje z veleposlaništvi.
Vzpostavljena sodelovanja: SloAusCham, Direktorat za gospodarsko in javno diplomacijo MZZ, Mladi slovenski podjetniki oziroma člani iniciative YES (Young Entrepreneurs Slovenia), znotraj katere sodelujemo z SloAusCham, Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, veleposlaništvo RS v Avstraliji, SLO Global, SLOBRAZ. Prav tako smo se povezali z društvi v Zambiji, Turčiji, Italiji, Združenem kraljestvu, na Nizozemskem in na Malti.
Načrti za prihodnost: Širjenje mreže sodelovanj z društvi v tujini. Strokovna ekskurzija v državo enega izmed partnerskih društev, sodelovanje s SloAusCham in uradno partnerstvo v okviru YES, vzpostavitev platforme namenjene mreženju Slovenk v podjetništvu, Konferenca žensk (Slovenk) v podjetništvu (predvidena za februar/marec), še vsaj dve konferenci v okviru YES, soorganizacija in udeležba na dogodkih MZZ, povezanih z gospodarstvom (v partnerstvu z Direktoratom za gospodarsko in javno diplomacijo).
Skupina za sponzorstva išče možnosti za sodelovanja, financiranje, promocije in sponzorstva. Če želite z nami sodelovati, nas prosim kontaktirajte preko naslova sponzorstva@globallis.org.
Ta spletna stran uporablja zgolj nujne funkcionalne piškotke in ne uporablja sledilnikov. Več o zasebnosti
Globallis – Študentsko društvo za mednarodne odnose, 2023
Prijava v mail